12,500 fanów na złotej płycie Within Temptation

Nie lada gratka dla fanów bijącego w Polsce rekordy popularności zespołu Within Temptation. Sharon den Adel wraz z zespołem spotka się z fanami tuż przed wyprzedanym od miesięcy warszawskim koncercie. Spełnienie marzeń każdego fana muzyków będzie mieć miejsce 23 października o godzinie 15:00 w warszawskim salonie EMPiK Junior przy ulicy Marszałkowskiej 116/122. Będzie to jedyna okazja na spotkanie z zespołem podczas trasy koncertowej obejmującej występy w Krakowie i Warszawie.

Podczas spotkania przez prezesa wytwórni fonograficznej zespołu – Sony Music Poland Kazimierza Pułaskiego, zespołowi wręczone zostanie wyróżnienie w postaci złotej płyty za sprzedaż najnowszego w dyskografii zespołu albumu – ‘The Unforgiving’.

Zaprojektowane specjalnie na tę okazję złote wyróżnienie zawierać będzie 12,500 nazwisk fanów zespołu nie tylko z Polski. Dzięki specjalnej aplikacji, jaką Holendrzy umieścili na swoim profilu na popularnym portalu społecznościowym Facebook każdy z fanów, który w odpowiednim czasie wprowadził do aplikacji swoje dane, mógł zobaczyć ‘siebie’ na specjalnej edycji plakatu Within Temptation ‘The Unforgiving’ dołączonego do wersji deluxe albumu. Dodatkowo powstała w ten sposób grafika składająca się z 12,500 imion i nazwisk fanów została wykorzystana w projekcie złotej płyty, której wręczenie nastąpi na oczach zebranych w salonie EMPiK Junior fanów i mediów.

Szczegóły spotkania ze zespołem Within Temptation znajdują się na stronie eventu pod adresem:
www.facebook.com/event.php?eid=161883303902360

O albumie ‘The Unforgiving’:

Within Temptation to mistrzowie elegancji, melodramatu i symfonicznego rozmachu. Są jednak nie tylko jedną z najbardziej wyrazistych i charyzmatycznych grup, która ostatnio pojawiła się na metalowej scenie, lecz także jedną z najpopularniejszych europejskich, metalowych kapel ostatniej dekady.

Formacja została założona w 1996 roku przez gitarzystę, Roberta Westerholta i wokalistkę Sharon den Adel, których wspiera basista Jeroen van Veen. Holenderski kwintet zaczął tworzyć muzykę, która łączyła przestrzenność przywołującą skojarzenia soundtracków filmowych z gotyckim rozmachem mrocznego rocka i współczesnego metalu. Przez pierwszych kilka lat, grupa była utrzymywanym w tajemnicy holenderskim skarbem, by wraz z wydaniem drugiego albumu, “Mother Earth” z 2000 roku, podbić całą Europę. Od tego czasu sprzedali ponad 3,8 miliona albumów CD i DVD, które ukazały się w 48 krajach. Zdobyli 30 złotych i platynowych płyt, 4 wyróżnienia dla najlepszego zespołu eksportowego Holandii, 2 MTV European Music Awards, 2 World Music Awards i wiele więcej.

Skład uzupełniają gitarzysta Ruud Jolie i klawiszowiec Martijn Spierenburg (perkusista Stephen van Haestregt odszedł w 2010). Skład ten odniósł nadzwyczajny sukces w ojczyźnie muzyków, jak i poza jej granicami. Albumy takie jak “The Silent Force” (2004) oraz jego następca “The Heart Of Everything” (2007) zachwyciły nieustannie rozrastającą się rzeszę fanów i wyznaczyły nowe standardy symfonicznego rocka i metalu. Within Temptation ma również opinię znakomitego zespołu koncertowego, czego dowodem wydane w 2008 roku niezwykłe DVD “Black Symphony”. To wszystko sprawia, że grupa znajduję się w gronie największych gwiazd rocka, co jednak nie powstrzymuje muzyków od rozwoju i poszukiwań nowego brzmienia.

Ich nowy album “The Unforgiving” ukazuje radykalną zmianę zarówno pod względem muzycznym jak wizualnym. – Wiedzieliśmy, że nie możemy się powtarzać – wyjaśnia Westerholt. – Przez całe lata starałem się stworzyć nasze unikatowe brzmienie. Na naszej ostatniej płycie, “The Heart Of Everything”, w końcu udało nam się zrealizować ten cel. Dla nas, to dzieło doskonałe. Tym razem chcieliśmy więc stworzyć coś zupełnie nowego – nie wyznaczać sobie żadnych granic. Chodziło nam o coś świeżego, ale nie chcieliśmy do tego dążyć za wszelką cenę – nic na siłę. Musiało to być naturalne. Na szczęście, jak tylko zaczęliśmy pisać piosenki, od razu wiedzieliśmy, że to jest to.

“The Unforgiving” to najbardziej eklektyczna płyta zespołu – swoiste tour de force. Mieszają się tu piękne melodie, ostre jak brzytwa aranżacje, potężna i niepokojąca atmosfera. Każdy z 12 utworów wyróżnia się z miejsca zapadającą w pamięć melodią, od razu jednak słychać też wielką różnorodność. Zespół zgrabnie przechodzi od hymnowego “Shot In The Dark”, błogo metalicznego “In The Middle Of The Night” i niepokojącego pierwszego singla “Faster” przez epickie “Iron”, dramatyczne “Where Is The Edge”, po porywające disco “Sinéad”.

To brzmienie wspaniałego zespołu w szczytowej formie. Zespołu, który przypomina wszystkie odcienie swego brzmienia, dostarczając wielowarstwową i fascynującą mieszankę. – W pewien dziwny sposób czuliśmy, jakbyśmy na tej płycie wrócili do naszych korzeni – dodał. – Wywodzimy się z lat 80. i 90. – to nasza muzyczna kolebka. Zawsze staramy się stworzyć coś nowego, ale chcieliśmy też się cofnąć i nawiązać do tamtych czasów. Melodie i emocje, które pojawiają się na płycie przywołują skojarzeni z takimi zespołami jak Sisters Of Mercy and Marillion, Europe
and A-Ha, Depeche Mode czy Metallica. Ta muzyka w nas tkwi i właśnie wracając do niej, napisaliśmy te piosenki.

Poszukując czegoś świeżego i wyjątkowego, zespół świadomie odszedł od motywów znanych poprzednich płyt. “The Unforgiving” to nie tylko muzyka, ale i komiks oraz towarzyszące im trzy filmy Razem tworzy to opowieść o życiu, miłości, zemście, gniewie i żalu. “The Unforgiving” to pierwszy koncepcyjny album zespołu, oparty na komiksie napisanym przez Stevena O’Connella (BloodRayne/Dark 48), a ilustrowanym przez Romano Molenaara (Witchblade/Darkness/X-Men). Longplay składa się z 12 piosenek, z których każda przedstawia inny punkt widzenia głównych bohaterów i ukazuje ich doświadczenia. – Nie chcieliśmy robić tradycyjnego dzieła koncepcyjnego, gdzie wymyślasz historię i piszesz teksty układające się w opowieść – wyjaśnia gitarzysta, Robert Westerholt. – W przeszłości do pisania tekstów inspirowały nas zawsze książki, które czytaliśmy czy filmy, które widzieliśmy. W ten sposób wpadliśmy na pomysł, by podejść do tego konceptu inaczej. Mamy 12 utworów, które tworzą soundtrack do historii.

Chociaż gitarzysta i reszta kapeli chcą, by fani sami odkryli mroczne meandry “The Unforgiving”, postanowił uchylić rąbka tajemnicy. – Życie ludzi układa się różnie – tłumaczy muzyk. – Ma na to wpływ ich pochodzenie, rodzina, osoby, które spotykają na swej drodze. To opowieść o tym, jak niektórzy popełniają w życiu błędy, dostają jednak drugą szansę po śmierci, by zadośćuczynić temu, co uczynili za życia. Najprościej rzecz ujmując to historia o złych kolesiach polujących na innych złych kolesi. Gdy jednak spojrzeć głębiej, to opowieści tych ludziach, ich życiu, o tym, czego poszukują i o życiu w ogóle.

Poza komiksem, “The Unforgiving”, uzupełnia zestaw trzech filmów, które stanowią jednocześnie rozbudowane teledyski do utworów “Faster”, “Shot In The Dark’ i “Sinéad”. Wszystkie trzy otwiera kilkuminutowa narracja, po której pojawia się zespół wykonujący piosenkę. – Dla mnie komiks nie jest czymś dla dzieciaków – dla mnie to jak film – tłumaczy Westerholt. – Kręcąc te filmiki możemy nadać historii szerszą perspektywę i przedstawić ludziom, którzy nie interesują się komiksami.
Osobiście zawsze uwielbiałem komiksy, ale wiem, że nie są one dla wszystkich.

Początkowo kapela miała ruszyć w trasę tuż po wydaniu płyty. Okazało się jednak, że zespołowe małżeństwo – Robert Westerholt i Sharon den Adel – spodziewają się trzeciego potomka. Gitarzysta zapewnia jednak, że oczekiwanie zostanie odpłacone fanom z nawiązką. Cokolwiek bowiem, by się nie działo, rok 2011 należy do Within Temptation.

– Mamy ten luksus, że skończyliśmy płytę i nakręciliśmy wszystkie teledyski – wyjaśnia muzyk. – Teraz przez te najbliższe miesiące możemy skoncentrować się na obmyślaniu koncertów. Chcemy zrobić coś naprawdę interesującego i niezwykłego. Ten album jest tak doskonały, że dało nam to dodatkowy zastrzyk kreatywnej energii. Szkoda tylko tych, którzy kupili już bilety i teraz muszą czekać kilka miesięcy, ale uważam, że przez tę wymuszoną przerwę, możemy zrobić dla nich coś lepszego.

Lista ścieżek:
1. Why Not Me
2. Shot In The Dark
3. In The Middle Of The Night
4. Faster
5. Fire And Ice
6. Iron
7. Where Is The Edge
8. Sinéad
9. Lost
10. Murder
11. A Demon’s Fate
12. Stairway To The Skies
Bonus track: (tylko w wersji Eco Style)
13. Utopia

źródło: ifrormacje prasowe