Arena – Clive Nolan o nowej płycie i trasie koncertowej

Brytyjska formacja Arena już za niecały miesiąc pojawi się w Polsce w ramach europejskiej trasy promującej ich najnowszy album “The Seventh Degree of Separation”. Polska premiera płyty przewidziana jest na połowę listopada (Metal Mind Productions jest wyłącznym dystrybutorem nowej płyty zespołu ARENA w Polsce) ale będzie ją można wcześniej kupić na trasie koncertowej.

W niedawnym wywiadzie dla serwisu Rockarea.pl Clive Nolan tak zapowiada nowy album: „(…)mamy w końcu nowego wokalistę, którego głos – przynajmniej moim zdaniem – jest absolutnie fantastyczny. Nagranie wokali do nowych utworów poszło jak z płatka (na co nie narzekam). Na basie zagrał z nami znowu John Jowitt. Świeże postacie wnoszą do tego albumu pewien stopień świeżości, lecz nie obawiaj się – całość brzmi wciąż całkiem “arenowo”. Ma bardzo ciężkie momenty, czasami robi się też dosyć mrocznie, jak zawsze w naszej muzyce, choć może na nieco większą skalę niż poprzednio. Najciekawsza wydaje się jego budowa. Jest to concept album, więc starałem się stworzyć z niego jedną wielką, intensywną podróż. Trwa pięćdziesiąt pięć minut, choć jest podzielona na czternaście części. Utwory nie są zbyt długie, chyba tylko jeden ma coś koło ośmiu minut, ale ciężko słucha się ich osobno. Dlatego budowę “The Seventh Degree of Separation” porównałbym do “The Visitor”. Chyba. (…) Najłatwiejszym sposobem opisania tego konceptu są słowa, których używamy do promocji: ‘Opis ostatniej godziny życia na ziemi i pierwszej po jego zakończeniu’. Razem z Mickiem przez ostatnie kilka lat doświadczyliśmy prawdziwych strat – jego rodzice umarli, ja pożegnałem się ze swoim ojcem. Obserwowanie gasnącego człowieka, domyślanie się, co dzieje się w jego umyśle podczas tych ostatnich chwil stało się wyjątkowo poruszającym doświadczeniem. Wszystkie te myśli, cały ból przeniosłem na muzykę. Już w przeszłości myślałem o podobnej sytuacji, ale przez to, co przeszedłem, całość nabrała bardzo szczerych barw.”

Zespół Arena zagra u nas w następujących miastach: 7.11 – Wrocław, Firlej, 8.11 – Warszawa, Progresja, 9.11 – Poznań, Blue Note, 10.11 – Katowice, Teatr Śląski. Gościem specjalnym podczas polskich występów Areny będzie formacja Believe (za wyjątkiem koncertu w Poznaniu), a podczas finałowego występu w Katowicach towarzyszyć im będzie zespół Osada Vida. I właśnie tam, wszystkie koncerty zostaną zarejestrowane na potrzeby przyszłych wydawnictw DVD.

A czego możemy spodziewać się po koncertach zespołu? Clive Nolan w tym samych wywiadzie dla Rockarea.pl: „Mamy na koncie dwa wydawnictwa DVD, a na tej trasie, jeżeli nie wiesz, nagrywamy kolejne. Głównym założeniem jest stworzenie porywającej setlisty przy jednoczesnym uniknięciu zbyt wielu powtórzeń i okazuje się, że dosyć ciężko jest zachować w tym wszystkim odpowiedni balans. Mamy z pewnością jedną, ogromną przewagę – Paula. Zagranie ponownie kilku piosenek z poprzednich DVD nie powinno być zatem czymś złym. Fani są na pewno ciekawi, jak wypadną one w nowym wykonaniu. Zagramy z pewnością połowę nowego albumu. Kiedyś wykonywaliśmy nasze albumy, będące przecież jedną historią, w całości, dopiero po nich przechodziliśmy do tak zwanego “best of the rest”. Tym razem zrobimy inaczej. Zespół miał bardzo długą przerwę, dlatego myślimy, że należy ludziom przypomnieć, czym tak naprawdę jest Arena. OK, sekundka. (liczy na głos) Siedem utworów z “The Seventh Degree of Separation”, to chyba uczciwa liczba. Później co nieco z każdego albumu, jaki nagraliśmy. Nie chcemy, aby ktokolwiek poczuł się zawiedziony brakiem swojej ulubionej płytki. Ja na przykład zawsze powtarzałem, że powinniśmy wywalić “Solomon”, a i tak zawsze kończymy grając go na każdym koncercie. Na pewno wyciągniemy kilka kompozycji, których na żywo nie było nigdy lub były tak dawno temu, że nikt nie pamięta (śmiech), na przykład prastare “Valley of the Kings” czy “The Eyes of Lara Moon”, wymieszamy to z czymś bardziej oczywistym, jak “A Crack in the Ice”, otrzymując w wyniku naprawdę ekscytujący set.”

Całość wywiadu dostępna jest w TYM miejscu.

7.11 – Wrocław, Firlej (+ Believe)
8.11 – Warszawa, Progresja (+ Believe)
9.11 – Poznań, Blue Note
10.11 – Katowice, Teatr Śląski (+ Believe, + gość specjalny Osada Vida)

źródło: informacje prasowe