Jacek Pelc Song Book i Electricity Work na Drums Fuzje 2013

W czwartek 28 listopada podczas festiwalu Drums Fuzje 2013 zagrają Jacek Pelc Song Book i Electricity Works.

28.11. CZWARTEK
* godz. 19.00 Jacek Pelc Song Book
Wykonawcy: Maciej Sikała – saksofony, Krzysztof Herdzin – fortepian, Paweł Pańta – kontrabas, Jacek Pelc – instrumenty perkusyjne
* godz. 20.30 ELECTRICITY WORKS
Wykonawcy: Henryk Gembalski – skrzypce, Piotr Olszewski – gitara, Grzegorz Nadolny – kontrabas, Piotr Biskupski – perkusja
Koncert poprzedzi mini-intro perkusyjne studentów Piotra Biskupskiego.

Jacek Pelc Song Book to prezentacja starannie wybranych i opracowanych kompozycji zawartych na płytach z dyskografii leadera. Jedynym wyjątkiem będzie piękna i rzadko popularyzowana pieśń „Zabrońcie Kwitnąć Kwiatom” skomponowana przez Andrzeja Zielińskiego i zawarta na pierwszej długogrającej płycie zespołu Skaldowie. Do realizacji projektu Jacek Pelc zaangażował elitę najwybitniejszych instrumentalistów polskiej sceny muzycznej.

JACEK PELC – Unikalny przypadek perkusisty, który jest jednocześnie komponującym muzykiem, konceptualistą i leaderem wielu własnych projektów artystycznych od dwuosobowej miniformacji GuDrumBa Duet do projektu z udziałem 30 osobowej orkiestry kameralnej i najwybitniejszych muzyków polskiej oraz światowej sceny jazzowej (Zbigniew Namysłowski, Jarek Śmietana, Leszek Kułakowski, Krzesimir Dębski, Janusz Muniak, David Friedman, Ed Schuller, Eddie Henderson, Pete Lockett i wielu innych). Jego kompozycja zatytułowana „GuDrumBa” ukazała się drukiem na łamach European Real Book – The Best of Contemporary Jazz from Europe wydanej przez Sher Music Co. z USA – to kolekcja zapisów nutowych najlepszych kompozycji takich artystów jak m.in. Joe Zawinul, Django Reinhardt, Ennio Morricone. Wirtuoz rozbudowanego zestawu instrumentów perkusyjnych. Obok bogatej dyskografii w roli sidemana Jacek jest również autorem kilku własnych płyt CD/DVD.

ELECTRICITY WORKS – to projekt będący kompilacją praktyki i energii doświadczonych muzyków, którzy z niejednego „pieca„ już jedli.

Mimo iż „pesel” jest bezwzględny doświadczenie też potrzebuje od czasu do czasu wyszumieć się.
Duży zasób środków wykonawczych grających pozwala na doskonałe porozumienie na scenie a to gwarantuje płynność narracji muzycznej i logikę jej przebiegu. Sprawność wykonawcza może imponować ale nie jest wartością samą w sobie. W tym wypadku służy bardziej zabawie niż chęci imponowania nią. Kompozycje zespołowe przykują uwagę niejednego słuchacza.

PIOTR BISKUPSKI – Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. J. Zgodzińskiego. Laureat nagród indywidualnych konkursów jazzowych (Złota Tarka, Jazz nad Odrą). Współpracował z czołówką polskiej sceny jazzowej: Z. Namysłowski, W. Karolak, T. Szukalski, a ponadto z R. Rossem, M. Hendrix, D. Brown, B. Molenhofem, S. Weinert. Od wielu lat współtworzy większość projektów artystycznych W. Nahornego, J. Strobla, M. Bogdanowicza. Często zapraszany jest do współpracy przez wykonawców różnych gatunków muzycznych. Jest poszukiwanym muzykiem studyjnym. Nagrał ponad 30 płyt. Jest bardzo wysoko cenionym pedagogiem. Prowadzi klasę perkusji w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie jest adiunktem. Wykłada na licznych kursach perkusyjnych i jazzowych. Propaguje muzykę jazzową w cotygodniowej autorskiej audycji „Jazz po północy” na antenie rozgłośni Polskiego Radia PIK. Aktywnie pisuje artykuły do fachowych pism muzycznych min. Top Drummer i Muzyk. Odznaczony medalem za szczególne osiągnięcia dla kultury narodowej Gloria Artis.

7. DrumsFuzje
Festiwal Sztuki Perkusyjnej
27.11 – 1.12.2013
MCK Bydgoszcz
www.mck-bydgoszcz.pl
facebook.com/mck.bydgoszcz

Song Book Jacek Pelc

Jacek Pelc, fot. Marcin Juszzczak