Koncert Ritmodelia i Ritmolanda w Warszawie

Już jutro, w piątek 19 lipca w/przed warszawską Cafe Kulturalna (pl. Defilad) o godzinie 20.00 wystąpi szkoła samby batucady Ritmo Bloco, grupa perkusyjna Ritmodelia w specjalnym programie razem z gośćmi z zespołu Sambalanga – Leo Vilhena (cavaquinho) i Erikiem Folly (voc) w składzie: Nikodem Bąkowski, Ania Patynek, Kuba Pogorzelski, Wojtek Sobura, Bogusz Wekka, Miki Wielecki oraz Ritmolanda – grupa perkusyjna z Holandii w składzie: Paul van Nispen, Milan Pestel, Jasper Ras, Remco Klerks, Bas Kok, Pim Buitenhek, Sjoerd Rooseboom, Carlo Kriekaard.

Wstęp wolny

Na dobry początek wystąpią grupy uczestników warsztatów bębnów afrykańskich i batucady “Rytmika świata”, które odbyły sie w dniach 8-11 lipca dzięki wsparciu finansowemu m. st. Warszawy. O muzykę w klimacie i do tańca w przerwach między występami zadba dj Ed Szynszyl

Ritmodelia
To nie tylko grupa perkusyjna ale kilkunastoosobowe nieformalne stowarzyszenie, artystyczny kolektyw, który angażuje się w różnorodne projekty na polu muzyki perkusyjnej. Równolegle z aktywnością koncertową oraz z pogłebianiem wiedzy o muzyce etnicznej grupa pracuje nad własnymi kompozycjami. W 2010 roku ukazała się pierwsza autorska płyta zespołu pod tytułem „It’s not batucada!“. Do najciekawszych dotychczasowych występów Ritmodelii zaliczają się: koncerty na EXPO 2008 w Saragossie, na Festiwalu Kultury Żydowskiej 2007 z Frankiem Londonem, na festiwalu Top Trendy 2009 z Marią Peszek a także na Festiwalu Teatralnym Malta 2006, Wrocław Non Stop 2006, Crossdrumming 2005, Festiwalu Tradycji i Awangardy “Kody” 2009, Międzynarodowym Festiwalu Perkusyjnym w Krakowie 2011 i Folk Music Camp w Voru 2011. Zespół wystąpił takze na Festiwalu Muzyki Współczesnej “Warszawska Jesień” 2011 oraz tworzył oprawę muzyczną do meczów na Stadionie Narodowym w Warszawie na turnieju UEFA EURO 2012.
W Kulturalnej wystąpią w specjalnym programie razem z gośmi z zespołu Sambalanga – Leo Vilhena (cavaquinho) i Eric Folly (voc). Zespół zagra w składzie: Nikodem Bąkowski, Ania Patynek, Kuba Pogorzelski, Wojtek Sobura, Leo Vilhena, Bogusz Wekka, Miki Wielecki.

Ritmolanda
Ritmolanda to grupa perkusyjna z Holandii, która gra mieszankę stylów muzycznych na tradycyjnych brazylijskich instrumentach. Gra utwory własne oraz polskiej grupy perkusyjnej Ritmodelia. Zespół założył Paul ‘Pablitoss’ van Nispen – nauczyciel perkusji w prestiżowej Drumschool Voorburg. Oprócz lidera w skład grupy wchodzi siedmiu utalentowanych uczniów tej szkoły czyli Milan Pestel (repinique); Bas Kok, Remco Klerks, Sjoerd Rooseboom (surdos); Jasper Ras and Carlo Kriekaard (caixas); Pim Buitenhek (instr.perk). Ritmolanda regularnie koncertuje w Holandii a ostatni raz w Polsce występowała w lecie 2012.

DJ Ed Szynszyl (Paweł Kucharczuk)
Popularyzator wielokulturowości w Polsce, kolekcjoner muzyki, współprowadził programy w Jazz Radio i Radio Pin, Znany ogólnopolski animator wydarzeń kulturalnych (prezes brazylijskiej fundacji “Macunaima”). Współtworzył projekty: grupę twórczą Primitivo, Clue Źródło – Scena Muzyki Świata, Sheesha Lounge (Klub Arabski), Kamala (Klub Hinduski), cykle imprez w Organzie, Muzie i Monobarze,projekty edukacyjne Stowarzyszenia Kultury Brazylijskiej, festiwal “Planeta Latina”, trzy edycje Warszawskiego Tygodnia Wielokulturowego oraz coroczny Festiwal Brazylijski “Bom Dia Brasil” w Warszawie (www.brasil.com.pl). Ma na koncie wiele prestiżowych imprez w Polsce i poza jej granicami. wiecej nawww.edszynszyl.pl

Ritmo Bloco
Potężna, 30-osobowa, otwarta grupa batucady szkolona od października 2012 przez Mikiego Wieleckiego i innych muzyków z Ritmodelii.

ritmodelia