2010

[2006] [2007] [2008] [2009] [2010]

TopDrummer grudzień 2010/styczeń 2011
Zamów numer archiwalny

Grudniowo-styczniowy TopDrummer przybliża kolejne sylwetki gwiazd polskiego uderzenia. Listę rozpoczyna perkusista Behemoth – Zbigniew Inferno Promiński. Ten uznany w świecie bębniarz, to prawdziwy wulkan energii podpartej doskonałą techniką. Kolejni reprezentanci naszego kraju, o których będziecie mogli przeczytać w zimowym TD, to Michał Dimon Jastrzębski z grupy Lao Che, Michał Gos – eksperymentujący yassman, oraz Mirosław Adrianczyk – wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku i kotlista Filharmonii Bałtyckiej. Wywiady z bębniarzami uzupełnia wspomnienie zmarłego przed pięciu laty Krzysztofa Docenta Raczkowskiego.

TopDrummer październik/listopad 2010
Zamów numer archiwalny

Pierwszy powakacyjny, jesienny TopDrummer jest zwiastunem okresu, w którym należy zająć się intensywniej edukacją. I tak jak wielu powraca do swych szkolnych zajęć, tak też perkusiści kończąc sezon wyjazdów i koncertów na otwartym terenie wracają do swoich sal, by zająć się dalszym rozwojem. Zachęcając Was do ćwiczeń przygotowaliśmy wywiad z najwybitniejszym nauczycielem perkusji – Domem Famularo, który wykształcił wiele niekwestionowanych dziś gwiazd. Oczywiście nie zapomnieliśmy o dostarczeniu materiałów szkoleniowych – drugiej części warsztatów Pete’a Locketta. A żeby każdy mógł ćwiczyć w domowym zaciszu przedstawiamy zestawy padów perkusyjnych, pozwalających nie tylko na proste ćwiczenia werblowe, ale i trening technik zestawu perkusyjnego.

TopDrummer sierpień/wrzesień 2010
Zamów numer archiwalny

Gwiazdą bieżącego numeru jest Mike Mangini – wszechstronny muzyk, mistrz prędkości i – jak sami zobaczycie – także filozof. Współpracuje z wieloma światowymi sławami, m.in. Steve’em Vaiem, Jamesem LaBrie czy muzykami grup EXTREME i ANIHILATOR. Poznając bliżej jego spojrzenie na świat, będziecie mogli sobie wyobrazić, jak wyglądają prowadzone przez niego lekcje w Berklee College of Music. W numerze przybliżamy też sylwetki dwóch innych bębniarzy: klasycznego, ale i wszechstronnego Sławomira Bernego oraz przekraczającego barierę dźwięku perkusistę grupy VADER – Pawła Jaroszewicza.

TopDrummer czerwiec/lipiec 2010
Zamów numer archiwalny

Na okładce Marco Minnemann- wirtuoz perkusji z kilkudziesiętnym dorobkiem płytowym i setkami zagranych koncertów. Muzyk wizytował Polskę na trasie “Marco Minnemann Clinic Tour”. Jego nowoczesne, jak to określa- “Ponadniezależne” podejście do grania można usłyszeć na nagraniach wielu nietuzinkowych artystów, jak Paul Gilbert, Tony Levin, Necrophagist… słowem- muzyk świetnie sprawdzający się w każdym gatunku muzycznym. Jest też autorem materiałów szkoleniowych- książki i DVD. Ponadto w numerze znajdziemy sporo materiałów dotyczących instrumentów elektronicznych- test Korg Wavedrum II i zestawu Roland TD20-KX, a dodatkowo artykuł pomagający w wyborze między akustycznymi i elektronicznymi bębnami. Oprócz tego doradzamy co zrobić z zalanymi po powodzi bębnami- i jak podchodzić do sprzętu w podobnych sytuacjach. Zamieszczamy też artykuł pomocny w strojeniu bębnów.

TopDrummer kwiecień/maj 2010
Zamów numer archiwalny

W końcu jest! Długo wyczekiwana wiosna w końcu na dobre zagościła w naszym kraju, przynosząc ogólny przypływ sił życiowych i nową energię pobudzającą do działania. Głównym bohaterem kwietniowo-majowej edycji TopDrummera jest Alex Acuna, którego gorące południowoamerykańskie rytmy od niemal pięćdziesięciu lat ożywiają niezliczone nagrania światowej sławy artystów. Wywiad przeprowadzony przez Jacka Pelca ubarwiony jest jak zwykle ciekawym kalendarium oraz opracowaniem sprzętu naszego okładkowego bohatera. Z polskiej sceny prezentujemy tym razem przedstawiciela nurtu jazzowego – Michała Miśkiewicza, który pierwsze szlify zdobył u boku prawdziwej legendy, Tomasza Stańko. Zachęcam gorąco do zapoznania się z tym, co ma do powiedzenia na temat swojej kariery. Pamiętając o edukacyjnej i opiniotwórczej roli naszego magazynu polecam Waszej uwadze artykuły o irlandzkim bodhranie i kubańskim stylu timba, natomiast pozycją obowiązkową dla wszystkich perkusistów są z pewnością porady dotyczące wyboru talerzy oraz utrzymywania swojego sprzętu w odpowiedniej kondycji technicznej. »więcej

TopDrummer – luty/marzec 2010
Zamów numer archiwalny

Na łamach TopDrummera gościlismy już wielu znakomitych perkusistów, o ile jednak wiekszość perkusyjnych wirtuozów charakteryzuje się bardzo skomplikowanym, nazwijmy to „gęstym” stylem gry, nasz obecny rozmówca reprezentuje zupełnie inną szkołę. Chad Smith, bo o nim oczywiscie mowa, gra bowiem prosto, wytyczając jasny i zdecydowany rytm pozostałym instrumentom, a jednocześnie zostawiając im wiele przestrzeni na realizacje celów melodycznych i harmonicznych. Do każdego uderzenia przykłada ponadto sporo siły, powodując, że dźwięki dochodzące z jego bebnów są głośne i pełne energii. Mimo to jednak nie sposób odmówić mu ani doskonałych umiejętnosci i muzycznej ogłady, ani wyczucia dynamiki czy artykulacji. Jak to mówią, w prostocie siła! A jeśli nie przekonują Was perkusyjne poczynania Chada z RED HOT CHILI PEPPERS lub ostatnio z CHICKENFOOT, zachęcamy do zapoznania sie z jego stosunkowo najmniej rockowym projektem o tajemniczej, acz humorystycznej nazwie CHAD SMITH’S BOMBASTIC MEATBATS. »więcej