Naná Vasconcelos na Solidarity Of Arts w Gdańsku

W sobotę, 21 sierpnia 2010 o godzinie 20.30 odbędzie się na Targu Węglowym w Gdańsku koncert MOŻDŻER+ w ramach festiwalu Solidarity Of Arts. Patronat medialny nad imprezą objął nasz siostrzany magazyn TopGuitar.

W ramach koncertu, na którym wraz z Leszkiem Możdżerem wystąpi wiele znakomitości świata muzyki zobaczymy brazylijskiego wirtuoza perkusji- Nana Vasconcelos.

źródło: www.nanavasconcelos.com.br

Nikt nie podejrzewał perkusji o przesadną melodyjność, aż pojawił się Nana Vasconcelos.

Naná Vasconcelos (a właściwie Juvenal de Holanda Vasconcelos) urodził się w Recife w 1944 roku. Jest Garrinchą perkusji brazylijskiego Latin Jazzu. Gra na rozmaitych instrumentach perkusyjnych (początkowo szczególnie silnie związany był z jednostrunowym berimbau), ma niezwykły, pełen siły wyrazu głos. Wśród muzyków, którzy mieli przyjemność grywać z nim regularnie są Pat Metheny (to Vasconcelos jest odpowiedzialny za jego brazylijskie brzmienie między 1980 a 1983 rokiem), Don Cherry (z Collinem Walcottem tworzyli trio Codona grające fuzję muzyki czterech kontynentów), Egberto Gismonti (nagrali wspólny, genialny album Dança Das Cabeças w 1976 roku) i Gato Barbieri. Jego koncert z tym ostatnim na Montreux Jazz Festival w 1971 roku zapewnił mu nieprzerwane do dzisiaj uwielbienie jazzowej widowni w Europie. W tym samym roku w Paryżu nagrał swój pierwszy album Africadeus, a rok później już w Brazylii drugą płytę, Amazon. Od 1975 roku nagrywał ze wszystkimi: od B.B. Kinga, przez Jean-Luca Ponty i Jana Garbarka po Talking Heads. Pojawia się na ścieżkach dźwiękowych filmów Susan Seidelman i Jima Jarmuscha, a także na płycie Paula Simona Rhythm of the Saints. Co ważne, Vasconcelos nigdy nie stał się muzykiem studyjnym. Z Leszkiem Możdżerem po pierwszy raz zagrał w 2005 roku na słynnym dworcu autobusowym Central do Brasil w Rio de Janeiro w ramach festiwalu Polônia Carioca. Rok później obaj powtórzyli ten niezwykły koncert w Warszawie, na polskiej edycji imprezy. W marcu 2010 ponownie wystąpili wspólnie, tym razem przy okazji 46. edycji Jazzu nad Odrą. Naná Vasconcelos gra intuicyjnie, jego perkusja jest melodyjna jak rzadko która, jego wokalizy są przejmujące, a jego muzyka jako całość to wciąż – mimo całych dekad obieżyświatowania – fotografia duszy południowoamerykańskiej ulicy. (źródło: www.solidarityofarts.pl)

Leszek Możdżer w ramach dziewięciu koncertów tego wieczoru ma szansę dowieść swojej wszechstronności. Każdy skład, z którym wystąpi, to zupełnie inne rejony muzycznego świata. Na scenie, oprócz wspomnianego perkusisty zobaczymy basistę Marcusa Millera, gitarzystę Johna Scofielda, Orkiestrę kameralną Aukso, Gabę Kulkę, Larsa Danielsona, Charlesa Foxa, Motion Trio

więcej informacji: http://www.solidarityofarts.pl

strona muzyka: www.nanavasconcelos.com.br