Prawdziwy rock dla niepodległości

Luxtorpeda, Kasia Kowalska, Oddział Zamknięty, Ramona Rey i Magnetar – to wykonawcy, którzy uczczą 11 listopada rockowymi utworami patriotycznymi. A wraz z nimi wszyscy, którzy chcą się bawić przy muzyce rockowej w biało-czerwonych barwach. Wesoło, patriotycznie, spontanicznie, na rockowo. To trzecia edycja kampanii Rock Niepodległości.

Młodzi ludzie chcą manifestować swój patriotyzm w sposób sobie bliski: młodzieżowy, radosny, rockowy i kolorowy. Z takiego założenia wychodzą organizatorzy, którzy już po raz trzeci zachęcają do rockowej zabawy 11 listopada. Kampania Rock Niepodległości, podobnie jak rok i dwa lata temu, będzie miała swoją kulminację w Palladium, podczas rockowego koncertu patriotycznego.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny – aby uzyskać wejściówkę, należy zarejestrować się na stronie www.rockniepodleglosci.pl.

Z przyjemnością wsparliśmy kampanię Rock Niepodległości. Takie inicjatywy są potrzebne, żeby muzyka w ogóle miała sens. Muzyka rockowa z założenia jest głośną wypowiedzią na temat, który jest bliski autorowi, osobiście go dotyczy. Na pewno jest w niej miejsce na to, co czujemy, co myślimy na temat kraju, w którym się urodziliśmy, czym jest ojczyzna, czym jest patriotyzm w naszym życiu” – mówi Robert Friedrich „Litza”, lider zespołu Luxtorpeda, który 11 listopada wystąpi podczas koncertu Rock Niepodległości.

Już dzień wcześniej wywieszę flagę narodową. Staram się tak robić przy okazji każdej ważnej rocznicy i czuję się źle, jeśli na przykład jestem w trasie i nie zdążę wywiesić flagi na czas. Przypominanie ludziom o Dniu Niepodległości jest fajne, potrzebne. Podoba mi się idea Rock Niepodległości – super, że jest taki koncert” – dodaje Kasia Kowalska, która również wystąpi na tym koncercie.

Kampanię promuje piosenka patriotyczna „Smak wolności” zespołu Poland First To Rock, tworzonego przez młodych wokalistów oraz doświadczonych muzyków. Do tych drugich należą choćby Ramona Rey, Paweł Kiljański czy kompozytor i producent utworu – Wojtek Szadkowski. Powiew młodości w tym utworze gwarantują Antek Smykiewicz, Weronika Zaborowska, Lukan Zakrzewski oraz Piotr Zaleski.

Z ideą Rock Niepodległości zgadza się wielu rockowych artystów, którzy wspierają kampanię. Zdjęcia polskich gwiazd rocka utworzą Galerię Gwiazd Rock Niepodległości. W galerii znajdą się zdjęcia m.in.: Kasi Kowalskiej, Braci, Comy, Maryli Rodowicz, Oddziału Zamkniętego, Lombardu, Tomasza „Titusa” Pukackiego, Sebastiana Riedla i Cree, Ramony Ray czy Magdy Femme. Galerię będzie można obejrzeć w Warszawie na Skwerze Hoovera od 30 października.

Na co dzień nie żyjemy tym, co wydarzyło się wiele lat temu, ale chciałabym, by każde święto zbliżało ludzi do siebie, sprawiało, że będą lepiej rozumieli siebie nawzajem, swoją przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Każde święto, które się do tego przyczynia, jest mi bliskie” – mówi Ramona Rey, której wyjątkowy, rockowy repertuar usłyszymy 11 listopada w Palladium.

11 listopada na rockowo zacznie się jednak nie od mocnych riffów, ale od niepodległościowego ryku silników. Przed koncertem odbędzie się parada motocykli, która wyruszy spod Willi Milusin – domu Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Rock Niepodległości to także poważna dyskusja – w ramach kampanii 8 listopada na terenie WAT odbędzie się konferencja naukowa pt. „Oblicza patriotyzmu: historia a współczesność”, poświęcona dyskusji na temat współczesnego patriotyzmu.

O rocku dla niepodległości można słuchać w audycji Teraz Rock Niepodległości w każdą środę i czwartek na antenie PR24 (www.polskieradio.pl).

Więcej informacji o kampanii: www.rockniepodleglosci.pl