Prekursorzy thrash-metalu w biało-czarnej odsłonie

Już 12 listopada o godz. 19:00 koncertem zespołu KAT & RK Wytwórnia na dobre rozpocznie rockowy listopad, w trakcie którego wystąpią najważniejsze polskie formacje rockowe, prezentując żywą historię polskiego rocka na jednej scenie. Na następnych koncertach zagrają m.in. Armia (14/11), Artrosis (19/11) oraz Coma akustycznie (25/11).

KAT to najważniejszy polski zespół thrash metalowy i prekursor tego gatunku muzycznego w Polsce. Na najbliższym koncercie w łódzkiej Wytwórni muzycy powrócą do Łodzi z promocją swojej najnowszej studyjnej płyty zatytułowanej „Biało-czarna”! Po prawie trzydziestoletniej karierze na scenie muzycznej, KAT, działający od 2004 roku jako KAT i Roman Kostrzewski, wciąż się rozwija i zaskakuje fanów trash i heavy metalu nowymi wydawnictwami. Ostatni krążek, “Biało-czarna”, został nagrany w październiku 2010. Fani zgromadzeni tego wieczora w Wytwórni usłyszą zatem  najnowsze kompozycje KAT, ale także ich największe klasyki, jak: “666”, “Purpurowe Gody”, “Łza Dla Cieniów Minionych”, “Diabelski Dom cz. II”.

Zespół występuje w następującym składzie:
Roman Kostrzewski-  wokal
Ireneusz Loth- perkusja
Paweł Pasek- gitara
Krzysztof  Pistelok- gitara
Michał Laksa- bas

HISTORIA KAT & RK
Początek działalności kultowego, najważniejszego  polskiego zespołu thrash metalowego  datuje się na rok 1980. Do chwili wydania debiutanckiego singla  „ Ostatni tabor/ Noce Szatana”, grupa zdobywała swe  szlify podczas sesji nagraniowych dla PR  Katowice  ( dzięki sesji zespół zaistniał na antenie stacji radiowych w kraju), jak również  biorąc też udział w wielu festiwalach rockowych. Ukoronowaniem swej dotychczasowej pracy było zwycięstwo  w plebiscycie  publiczności na największym w latach 80-90-tych   XX w  Festiwalu  Rockowym Muzyków Młodej Generacji Jarocin  81’. Popularność singla  w mediach zaowocowała dłuższa trasa  koncertowa u boku fińskiej grupy HANOI ROCKS. Zespół zyskuje wtedy znakomite recenzje  czego skutkiem  było nagranie debiutanckiego albumu „Metal and hell” dla belgijskiej firmy Ambush Records  (maj 1986r) i jej polskiej wersji  pt: „666” wydanej przez Klub Płytowy „Razem”.  Było to prekursorskie wydawnictwo dla polskiego thrash metalu.
Kat nawiązuje współpracę z firmą Metal Mind Productions po czym bierze udział w festiwalu Metalmania  („Spodek”- Katowice), wraz z HELLOWEEN, OVERKILL, RUNNING WILD …
Na wyjątkową pozycję zespołu poza warstwą muzyczną miały wpływ także teksty wokalisty Romana Kostrzewskiego, oraz bardzo widowiskowe i nowatorskie wówczas, mroczne koncerty z udziałem  „baletu wielu rekwizytów”.
Występując jako gwiazda na festiwalu Jarocin 86’  zespół zagościł w filmie dla telewizji BBC pt: „ My blood, your blood”, poświęconemu polskiemu rockowi.
W  lutym 1987r. dwukrotnie występuje w katowickim Spodku z METALLICĄ. W tym samym roku ukazuje się koncertowy album zespołu „38 minutes of life”, zawierający zapisy utworów z Metalmanii i koncertów z METALLICĄ.
Kolejna płyta „Oddech wymarłych światów” wydana w 1989r.  okazała się wyjątkową pozycją w  dyskografii zespołu. Znajdują się tu utwory pełne nowatorskich rozwiązań muzycznych i brzmieniowych.
Różnice pomiędzy muzykami spowodowały dwuletnią przerwę z działalności zespołu.
Jednak w 1992 r. KAT powraca z płytą „Bastard”, dowodząc, że nadal jest prekursorem thrash metalu. Wiosną 1994r. wydaje album „Ballady”, który ukazuje jego spokojniejsze aczkolwiek niepozbawione zadzioru oblicze. W nagraniu tego materiału gościnnie bierze udział legenda polskiego rocka Józef Skrzek (SBB) . Następnie zaś wiele koncertów , spośród  których wartym odnotowania  jest wspólny listopadowy  koncert
z MÖTORHEAD w Zabrzu.
1996 to rok, w którym wydany zostaje album monumentalny i podniosły w warstwie muzycznej i mocno osadzony w thrash metalu „Róże miłości najchętniej przyjmują się na grobach”. W 1998 r. ukazuje się album  „Szydercze zwierciadło” , uwieńczony  zostaje dużą trasą koncertową.
Ze względu na nagłą śmierć  głównego gitarzysty Jacka Regulskiego w 1999 r.  zespół zawiesza działalność powracając w 2003 r. z olbrzymią i owianą sukcesem trasą koncertową zwaną  „Kat on tour again”.
W 2005r.  na Mystic Festival, na którym gościem był IRON MAIDEN, grupa zarejestrowała  płytę dvd  pt.: „Somewhere  in Poland”.
Rekonstrukcja Kata okazała się być niezbyt  fortunną. Pożądanym stało  się  przemianowanie zespołu na KAT & RK i samookreślenie  w świadomości fanów, co skutkowało  olbrzymim sukcesem na jego trasach koncertowych  ostatnich  lat i rejestracja nowego dvd koncertowego  „Życie po życiu” (Katowice-14.04.07.r.)