KRZYŻACY – widowisko muzyczne, na podstawie klasycznej powieści Henryka Sienkiewicza. Wybitni polscy aktorzy i wokaliści w pierwszej od wielu lat polskiej rock operze. Widowisko muzyczne powstałe z okazji obchodów 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem utrzymane jest w mrocznej, czarno-białej rockowej stylistyce. Akcja spektaklu toczy się na przełomie XIV i XV wieku. Główne wątki opowieści to wątek romansowy – miłość Danusi Jurandówny i Zbyszka z Bogdańca oraz zakochanej w tymże Zbyszku Jagienki Zychówny, wątek polityczno-historyczny – konflikt polsko-krzyżacki i wielka wojna w 1410 roku z Krzyżakami, a także historia tragicznych losów Juranda ze Spychowa. Współczesne kostiumy, nowoczesna choreografia, stylizowane materiały wizualne, zespół rockowy na żywo. Spektakl odwołujący się swoją konwencją do klasyki światowej rock-opery Jesus Christ Superstar czy We will rock you. Premiera miała miejsce 30 grudnia 2010 r. w Sali Kongresowej.
Najbliższe spektakle Krzyżaków:
14 grudnia 2011, Warszawa (Sala Kongresowa)
15 grudnia 2011, Gdynia (Hala Gdynia)
16 grudnia 2011, Łódź (Atlas Arena)
KRZYŻACY to najbardziej znana powieść historyczna Henryka Sienkiewicza z 1900 roku. Historia romantycznej miłości Zbyszka z Bogdańca i Danuśki, córki Juranda ukazana na tle znaczących polskich wydarzeń historycznych XV wieku. Kulminacją powieści jest wspaniała zwycięska Bitwa pod Grunwaldem, będąca wielkim tryumfem wojsk polsko-litewskich. Książka została przetłumaczona na 25 języków. KRZYŻACY, w reż. Aleksandra Forda, to również najchętniej oglądany film w historii polskiej kinematografii (blisko 33 milionów widzów), czyli więcej niż liczba ludności Polski w dniu premiery filmu w roku 1960 (30 milionów.
KRZYŻACY – rock opera – wypełniona namiętnością, cierpieniem, zdradą i bohaterstwem muzyczna opowieść o jednej z najbardziej znanych historii miłosnych polskiej literatury oraz jednej z najbardziej znaczących bitew w historii naszej ojczyzny. Wyprodukowana z wielkim rozmachem i doskonałą obsadą ma szansę stać się najbardziej pożądanym spektaklem muzycznym w naszym kraju.
„Krzyż nie to miał znaczyć, miał nadzieję dać
A nie krzyk rozpaczy z gorejących miast
Kiedy nad nami chmury się zbiorą
Kruki rozkrzyczą
W godzinie próby chroń nas od zguby
Bogarodzico„
OBSADA:
Artur Gadowski /IRA/ – krół Jagiełło
Maciej Balcar /Dżem/ – Jurand ze Spychowa
Paweł Kukiz/Piersi/ – Konrad von Jungingen
Maciej Silski – Zbyszko z Bogdańca
Olga Szomańska – Danuśka, córka Juranda
Joanna Dec – Jagienka ze Zgorzelic
Jacek Lenartowicz – Maćko z Bogdańca
Jan Janga Tomaszewski – Zygfryd do Loewe
Cezary Studniak – Ulryk von Jungingen
Katarzyna Jamróz – księżna Anna Danuta
Jacek Bończyk – Sanderus
Marcin Kołaczkowski – Kuno von Lichtenstein
oraz inni…
SŁOWA: Jacek Korczakowski
MUZYKA: Hadrian Filip Tabęcki
SCENARIUSZ i REŻYSERIA: Marcin Kołaczkowski
PRODUCENT WYKONAWCZY: – Sztukoteka
WSPÓŁPRACA: – strefasztuki.pl, Stowarzyszenie „Muzyka bez granic”
*Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w obsadzie widowiska.
źródło: materiały prasowe