Targi Kielce Jazz Festiwal

Muzyczne listy i filmy do Milesa Davisa…

Czołowy trębacz Europy Eric Truffaz i czarnoskóra charyzmatyczna wokalistka z Nowego Jorku SIGGY DAVIS to gwiazdy tegorocznego Targi Kielce Jazz Festival. Od 24 do 26 września deski dużej sceny Kieleckiego Centrum Kultury otwarte będą dla wspaniałych głosów, muzyków, kompozytorów, a w tym roku po raz pierwszy także dla produkcji filmowych.

Festiwal jazzowy, poświęcony pamięci wybitnego kompozytora i trębacza Milesa Davisa, organizowany przez Kieleckie Centrum Kultury i Targi Kielce to międzynarodowa impreza, na której fanów jazzu nie powinno zabraknąć. To właśnie tutaj, od ośmiu lat pod koniec września – w rocznicę śmierci wirtuoza trąbki Milesa Davisa, rozbrzmiewa w wykonaniu gwiazd jazz tradycyjny i najnowszy.

W koncertach biorą udział giganci światowego i polskiego jazzu, ale jest to również możliwość prezentacji lokalnego środowiska muzycznego. W poprzednich latach na deskach dużej sceny Kieleckiego Centrum Kultury wystąpili między innymi Lura z Wysp Zielonego Przylądka, Omar Sosa – Kuba, Lester Kidson – Kanada, MARK Goldsbury Quartet – USA, Nippy Noja – Tajlandia, Lena Ledoff – Rosja. Gościliśmy również polskie znakomitości: Agę Zarjan, Włodzimierza Pawlika, Stanisława Soykę, Artura Dudkiewicza, Marcina Wasilewskiego, Krzysię Górniak, Dorotę Miśkiewicz, Włodka Kiniorskiego.

2010 rok należy do Amerykanki Siggy Davis, a także francuskiego trębacza ERICa TRUFFAZa, Miki Urbaniak, Artura Dutkiewicza Trio oraz grupy Tomasz GROCHOT QUINTET & EDDIE HENDERSON.

To, co czyni ten festiwal wyjątkowym, to jedyny w Polsce i prawdopodobnie jeden z nielicznych w Europie pomnik Milesa Davisa, znajdujący przed KCK – nie tylko atrakcyjne w swojej niepowtarzalnej formie dzieło sztuki, ale również miejsce poświęcone patronowi happeningów, towarzyszących festiwalowi.

Sceny KCK umożliwiają różnorodne prezentacje muzyczne – od dużych składów, po kameralne. W Galerii Winda odbywają się imprezy towarzyszące: projekcje filmów, wystawy plakatów czy wieczorne jazz session.

W tym roku Muzyczne Listy do Milesa Davisa wysyłamy od 24 do 26 września.

W ramach Festiwalu odbędzie się wieczór filmowy, podczas którego będzie można obejrzeć dwa filmy. Pierwszy film dokumentalny „Droga” w reżyserii Grzegorza Orczaka, ukazuje spotkanie jazzmanów z Brazylii, Stanów Zjednoczonych i Polski, którzy nie znając wspólnego języka, mogą się porozumieć tylko poprzez wspólne granie. Drugi film to „Bird” w reżyserii Flinta Eastwooda obrazujący życie i twórczość Charliego „Birda” Parkera – saksofonisty, którego nowatorskie podejście do muzyki i do gry na tym instrumencie zrewolucjonizowało i odmieniło tą dziedzinę sztuki.

24 WRZEŚNIA (PIĄTEK)


20:00 – “FILMOWA NOC JAZZOWA”

Zapraszamy na projekcję filmów poświęconych muzyce jazzowej.

Osobowości, sekrety, klimat Nowego Orleanu i wspaniała muzyka w obrazach znanych i mniej znanych.

25 WRZEŚNIA (SOBOTA)

18:00 – ARTUR DUTKIEWICZ TRIO

Artur Dutkiewicz to jeden z najbardziej cenionych polskich pianistów jazzowych.

Tym razem wziął na swój jazzowy warsztat muzykę Jimiego Hendrixa.

Koncert „Hendrix Piano” jest zaskakującym spojrzeniem muzyków jazzowych na znane utwory legendy muzyki rockowej. Takie przeboje jak m.in.: Hey Joe, Crosstown Traffic, Wind Cries Mary, Angel czy Little Wing grane są za pomocą języka jazzu, oddając jednocześnie ducha tych utworów.

Twórczość Jimi Hendrixa jest zresztą od dawna jedną z inspiracji Artura Dutkiewicza. Od wielu lat wykonuje on na koncertach kilka utworów z jego repertuaru dowodząc jak uniwersalna jest ta muzyka. Można ją grać z powodzeniem również w trio jazzowe, nawet na tak akustycznych instrumentach jak fortepian czy kontrabas.

.

19:30 – MIKA URBANIAK

Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, raperka. Od 11 roku życia pisze własne piosenki, jako 14 latka zadebiutowała na scenie, rok później ukazała się pierwsza piosenka z jej gościnnym udziałem.
Najczęściej łączy takie gatunki muzyczne jak jazz, R&B i hip-hop.

To, co w twórczości Miki Urbaniak podoba się najbardziej, to szukanie własnej drogi, eksperymentowanie i bawienie się muzyką.

21:00 – TOMASZ GROCHOT QUINTET  featuring  EDDIE HENDERSON


w programie z nowego albumu pt. „My Stories”

Koncert  z udziałem światowej sławy trębacza z Nowego Jorku Eddiego Hendersona to cykl autorskich utworów Tomka Grochota, kompozycji – opowieści inspirowanych podróżami, nurkowaniem wśród raf koralowych, oczekiwaniem na narodziny pierwszego synka. Podczas koncertu muzycy zaprezentują pełny materiał z tego nagrania, a jest to oryginalna, pełna emocji muzyka w interpretacji znakomitych jazzmanów o wielkiej muzycznej wyobraźni i bogatym doświadczeniu. Poruszająca zarówno dla koneserów, jak i mniej wytrawnych wielbicieli jazzu.

Eddie Henderson – jeden z najznakomitszych i najoryginalniejszych trębaczy światowego jazzu. Uczeń i spadkobierca Louisa Amstronga, Milesa Davisa, Lee Morgana, Freddiego Hubbarda światową sławę zyskał, koncertując i nagrywając z grupą Herbiego Hencocka Mwandishi, a następnie z takimi gwiazdami, jak Pharoah Sanders, Art Blakey’s Jazz Messengers, Elvin Jones, Johnny Griffin, Slide Hampton, McCoy Tyner, Benny Golson, Max Roach, Jackie McClean, Dexter Gordon, Roy Haynes, Joe Henderson, Billy Harper, Billy Heart, Chico Freeman, Bobby Watson, Fred Harris, Cecil McBee  i wieloma innymi. Od 2007 r. prowadzi klasę trąbki w prestiżowej Julliard School of Music w Nowym Jorku i swym niezwykłym talentem, wybitnym kunsztem  i osobowością zachwyca i wzrusza publiczność na całym świecie.

Tomek Grochot – perkusista, perkusjonista, kompozytor. Muzyk niezależny o klasycznym wykształceniu (Akademia Muzyczna w Krakowie, dyplom 1999 r.) i różnorodnych zainteresowaniach skupionych głównie wokół jazzu i gatunków mu pokrewnych.

Uhonorowany nagrodami:

– w 2002 r. z Szy-Szy Kaan Jazz Group zdobył I miejsce w konkursie Jazzowa Scena Młodych – Radom Jazz Festiwal 2002,
– w 2003 r. z zespołem Deprezes zdobył I miejsce w Finale Ogólnopolskiego Konkursu Standardów Jazzowych Jazz Standards’ Fesival w Siedlcach,
– w 2003 r. w VI Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni z zespołem Deprezes zdobył:
– nagrodę dla najlepszego zespołu
– wyróżnienie dla instrumentalisty
– indywidualną nagrodę specjalną Radia Gdańsk.


Tomek Grochot współpracował i współpracuje z najwybitniejszymi postaciami sceny jazzowej: Eddim Hendersonem, Januszem Muniakiem, Jarkiem Śmietaną (m. in. album
Vis a Vis z udziałem Nippy’ego Noyi), ś.p. Andrzejem Cudzichem, Ryszardem Styłą, Marianem Pawlikiem, Karolem Whitem, Januszem Witko,Wojtkiem Groborzem, Jazz Band Ball Orchestra, Tadeuszem Leśniakiem, Leszkiem Kułakowskim, Piotrem Wojtasikiem, Wojciechem Karolakiem, Janem Jarczykiem, Laboratorium, Little Egoists Marka Strzyszowskiego, Krzesimirem Dębskim, Krzysztofem Herdzinem, Adamem Pierończykiem, Dominikiem Wanią, Robertem Kubiszynem, Tomaszem Grzegorskim, Adamem Kowalewskim, Piotrem Wyleżołem.


Bierze także udział w projektach:
– Nigela Kennedy’ego z zespołem Kroke – promocja albumu
East Meets East,
– Nigela Kennedy’ego z programem poświęconym Jimmiemu Hendrixowi,

– Nigela Kennedy’ego z programem z płyty A Very Nice Album
– tria Kroke, z którym od chwili nagrania albumu
Quartett – Live at Home w 2004 r. koncertuje w Polsce i wielu krajach europejskich,
– Edyty Geppert z Kroke oraz Krzysztofem Herdzinem z programem z płyty
Śpiewam życie,
– Lidii Jazgar z zespołem Galicja (płyty:
Oczekiwanie, Za oknem zamieć, Czasem, Czas prezentów, Obok snów, Wiał wiatr)


Jako lider aktualnie promuje swój wydany w lipcu 2010 roku autorski album
My Stories, który nagrał z Eddim Hendersonem, Adamem Pierończykiem, Dominikiem Wanią oraz Robertem Kubiszynem.
www.tomekgrochot.pl


26 WRZEŚNIA (NIEDZIELA)

20:00 – SIGGY DAVIS
Siggy Davis to niezwykle charyzmatyczna, obdarzona przepięknym, potężnym głosem wokalistka pochodząca z Nowego Jorku. Studiowała śpiew m.in. u Jane Copeland Stevens z Metropolitan Opera a także aktorstwo na Yale University w Stanach Zjednoczonych.
Przez lata występowała na deskach teatrów na Brodway’u (musicale: “Nunsense”, “Hair”, “Butterfinger’s Angel”, “The Life”), grała także w filmach Spike’a Lee oraz Briana de Palmy.
Podczas koncertu artystka uraczy kielecką publiczność bukietem najpiękniejszych standardów z repertuaru takich mistrzyń jak: Aretha Franklin, Elli Fitzgerald, Nina Simone, Billie Holiday.

Towarzyszyć jej będą:

Stan Michalak – kontrabasista, stypendysta Alban Berg Fundation w Wiedniu, współpracował z Hansem Joachimem Roedeliusem i Brianem Eno. W jego grze odnaleźć można ślady zarówno klasycznego europejskiego jak i afro-amerykańskiego jazzu.

Stefan Gąsieniec – pianista, kompozytor, aranżer. Jako jedyny reprezentant Polski uczestniczył w 39 Montreux Jazz Solo Piano Competition.

KENNY MARTIN – perkusja.
Studia w Berklee College of Music w Bostonie oraz Five Towns College ( Nowy Jork ).
Kursy Mistrzowskie u Artie Simmonsa, Billy Cobhama, Tony Williamsa, Jacka DeJohnette.
W latach 1981 – 1992 światowe trasy koncertowe i nagranie siedmiu albumów płytowych z legendarną, kultową grupą DEFUNKT.
Uczestniczył w wielu festiwalach na całym świecie i współpracował z wieloma znakomitymi artystami m.in. : Jaco Pastorius, Joseph Bowie, Dasper Vant Hof, Wolfgang Schmidt, Gary Valente, Ed Schuller, Rudy Stevenson, Jocelyn B. Smith, grupa Xiame, Pili-Pili.
Jako kompozytor i wykonawca uczestnictwo w spektaklach znanego teatru berlińskiego Berliner Ensemble.

Wybrana Dyskografia :
DEFUNKT :

Thermonuclear Sweat ; Avoid The Funk – Anthology ; This Is The Funk ; In America ; Heroes ; Live At The Knitting Factory ; Crisis ; Live & Reunified ; The Legend Of Defunkt Vol1 The Legend Continues ; Defunkt / Thermonuclear Sweat LIQUID HIPS : Fool Injection ; Static ELECTRIC RAMA : Go Deeper SIGGY DAVIS : Just As I Am

21:30 – ERIC TRUFFAZ


Francuski trębacz jazzowy.
W wieku sześciu lat zaczął się uczyć grać pod opieką swojego ojca – również muzyka, a od ósmego roku życia występuje publicznie. W 1973 roku grał już w zespole na ogół na balach, jednak dość szybko znudził się muzyką taneczną. W roku 1975 rozpoczął występy z René Estève. Rok później rzucił szkołę, by oddać się całkowicie muzyce – studiował fortepian. W 1980 spotkał Marca Erbettę i wspólnie założyli zespół Orange – grali połączenie funku i jazzu. Trzy lata później wstąpił do brazylijskiego zepołu “Cruzeiro du sul”, wraz z nim wystąpił między innymi w Montreux, a także nagrał 3 płyty. W tym czasie żyje głównie z udzielania lekcji gry na fortepianie.
W swoje trzydzieste urodziny Truffaz założył własny zespół w skład którego weszli: Marcelo Giuliani na basie, Marc Erbetta, Pierre i Luc Vallet na fortepianie, a także Maurice Magnoni na saksofonie. W 1993 zdobyli nagrodę specjalną jury na konkursie “La Défense de la ville de Paris”.
Ich płyta “Out of Dream” zostanie wydana przez Blue Note w 1997 roku (jako pierwsza w historii francuska grupa).
Następnie muzycy wydają album “The Dawn”, a następnie “Bending New Corners”, którego promocję kończy koncert w Hali Olimpii w Paryżu w roku 2001. Następne albumy i przedsięwzięcia są dalszymi eksperymentami, zabawą konwencją (od jazzu po pop).
Od 2002 Erik Truffaz Quartet występuje w nowym-starym składzie: Marc Erbetta, Marcello Guilliani, Patrick Muller – i tak jest, aż do dziś. Grają oni muzykę stanowiącą bardzo ciekawą kombinację jazzu, rocka, rapu, drum’n’bassu czy popu. Eric Truffaz to niewątpliwie bardzo ważny artysta na światowej scenie, tworzący nowe granice i standardy.

Wstęp na Festiwal jest bezpłatny. Bilety można odbierać w Kieleckim Centrum Kultury, Kielce, pl. Moniuszki 2b tel. 041 344 40 32.

Więcej informacji o Festiwalu na www.targikielce.pl oraz www.kck.com.pl