Taye: Stopa podwójna XP1.02

STOPA PODWÓJNA TAYE XP1.02

Pierwsze wrażenie

Sprzęt już na pierwszy rzut oka zachęca do bliższego zapoznania się z jego właściwościami. Widzimy świetnie wykonaną robotę – od dopieszczonych odlewów po precyzyjnie wykonane części mechaniczne. Po dokładnym obejrzeniu od razu wiadomo, że mamy do czynienia ze sprzętem stabilnym i wytrzymałym.

Mechanika i nowinki

Stopy są posadowione na solidnych platformach, które, co ciekawe, dają możliwość regulacji ich długości. Wpływa to na twardość pedału oraz ma szczególne znaczenie dla perkusistów grających techniką heel-down. Łańcuch przymocowany jest też w ruchomej szynie, dając możliwość łatwej regulacji jego długości.

Kształt odlewu ramy prawej stopy utrzymuje w nieruchomej pozycji połączenie między osiami lewego i prawego bijaka, co zapewnia długą żywotność łożysk. Kąt nachylenia bijaka względem płaszczyzny centrali i wysokość pedału możemy płynnie regulować i zablokować w dowolnej pozycji, co jest rzadko spotykane w znanych nam stopach, gdzie najczęściej pozycje są tylko trzy.

System montażu pedału do centrali gwarantuje silne połączenie z łatwością jego przykręcenia i pewnością, że nic nie stanie się z obręczą bębna. Od dołu przychodzą dwa twarde gumowe półwałki, od góry docisk z ruchomą płaską (nie ostrą!) główką. Śruba dokręcana jest od boku stopy, dzięki czemu nie musimy wpychać rąk pod pedał.

Ciekawym rozwiązaniem jest też możliwość ustawienia bijaka w dowolnej pozycji na cylindrycznych uchwytach – bijaki można przysuwać i odsuwać od bębna, a także, co jest zupełnie nowym rozwiązaniem – ustawiać je pod kątem tak, by mogły być bliżej lub dalej od siebie.

Podsumowanie

Stopa XP1.02 to sprzęt dający niesamowicie szerokie możliwości regulacyjne, które pozwalają każdemu perkusiście znaleźć swoje optymalne ustawienie. Stanowi ona absolutną techniczną nowość idącą w parze ze świetnym wykonaniem i dbałością o drobiazgi wpływające na przyjemność używania, jak na przykład załączone w komplecie klucze montowane do platformy, łatwość przezbrajania, dzięki dużej liczbie śrub z motylkami czy też możliwość rozmontowania zestawu na dwie niezależne pojedyncze stopki. W standardowym wyposażeniu znajdziemy również trzystronne bijaki (filc, plastik i drewno), które pozwolą na łatwe dopasowanie do własnych upodobań brzmieniowych, bez konieczności dodatkowych zakupów.

Mieszane uczucia wzbudziły u mnie tylko delikatne przeguby wałka, zmontowane cienkimi nitami. Muszę przyznać, że widziałem konstrukcje wyglądające stabilniej. Jednak by w pełni ocenić ich wytrzymałość, należałoby wyciągnąć wnioski po rocznym intensywnym używaniu.

Patrząc całościowo, oceniam sprzęt najwyższą notą i chętnie sprawdziłbym, jak zachowuje się po długim teście wytrzymałościowym.

producent: www.taye.com

dystrybutor: www.megamusic.pl