Warsztaty z marching percussion

Działająca przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta oraz jej dyrygent Franciszek Mocarski zapraszają w dniach 21 i 22 października 2011 na warsztaty perkusyjne prowadzone przez jednego z najważniejszych propagatorów marching percussion w Europie – Dirka van Groningena.

Holender prowadzi czołowe perkusyjne grupy marszowe w swoim kraju (min. CMH Percussion Ensemble) oraz jest nauczycielem gościnnym w zespołach m.in. z Włoch i Niemiec. Dirk van Groningen to również kompozytor, aranżer i autor wielu szkół na werbel. Muzyk ten jest założycielem i właścicielem największego w Europie wydawnictwa zajmującego się literaturą marching percussion: Show&Marching Music. Współorganizuje także Drum Corps Europe Championships w Kerkrade /Holandia/ które są coroczną prezentacją czołowych europejskich grup marchingowych.

Tematy wykładów i zajęć praktycznych prowadzonych przez perkusistę oscylować będą wokół szeroko rozumianej dyscypliny marching percussion a będą to min;. zagadnienia dotyczące interpretacji rudimentów wykonywanych przez cały perkusyjny band , techniki wykorzystywane w grze na marszowych bębnach tenorowych oraz bębnach basowych czy rola zestawu w zespole perkusyjnym.

Pierwszy dzień warsztatów prowadzonych przez Dirka będzie przeznaczony wyłącznie dla perkusistów z Percussion Bandu Białystok działającego przy Miejskiej Orkiestrze, natomiast wykłady i zajęcia praktyczne odbywające się w sobotę 22 października będą miały formę otwartą i do udziału w nich wszystkich perkusistów i entuzjastów marching percussion serdecznie zapraszamy!

Podczas koncertu podsumowującego warsztaty na scenie obok Dirka van Groningena wystąpi opiekun Percussion Bandu Białystok i pomysłodawca zaproszenia holenderskiego specjalisty – Mariusz Mocarski. Perkusiści zapowiadają wspólne wykonanie dwóch kompozycji autorstwa van Groningena napisanych specjalnie na okazję warsztatów w Polsce.

Plan dnia otwartego warsztatów(sobota 22.10.2011)
9.00-13.00 -Masterclass i zajęcia praktyczne
14.30-16.00-Masterclass i zajęcia praktyczne
18.30. Koncert Finałowy

Tego dnia na wszystkie zajęcia i koncert finałowy wstep wolny!

Będzie to jedno z nielicznych wydarzeń dotyczących marching percussion, które odbyły się w ostatnich latach w naszym kraju. Wydarzenie to wspiera Towarzystwo Sztuki Perkusyjnej oraz Percussive Arts Society. Patronem medialnym jest magazyn Top Drummer.

Warsztatom towarzyszyć będzie wystawa instrumentów holenderskiej firmy Majestic oraz elektronicznych perkusji produkowanych przez firmę Roland.

Impreza będzie miała miejsce w siedzibie orkiestry – Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych nr 1 w Białymstoku ul.Antoniuk Fabryczny 1.
Aktualne informacje dotyczące warsztatów:
www.zsoit.bialystok.pl

źródło: informacje prasowe