Chris Minh Doky’s Nomads feat. Dave Weckl

Jedną z gwiazd na XIX Festiwalu Perkusyjnym w Opolu będzie zespół Nomads Chrisa Minh Doky’ego. Za bębnami w grupie usiądzie Dave Weckl, klawisze obsługuje George Whitty, a gitarę Dean Brown.

Kilka słów o muzykach:

Chris Minh Doky

Urodzony w Kopenhadzie basista światowej klasy o duńsko-wietnamskim pochodzeniu. Jest jednym z najbardziej utalentowanych współczesnych gitarzystów basowych. Wykorzystując swoje niezwykłe umiejętności techniczne, łączy liryczną tradycję Skandynawii z miłością do wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, tworząc nowy, unikatowy styl. Chcąc osobiście poznawać świat jazzu, w wieku osiemnastu lat wyjechał do Nowego Jorku,  gdzie wkrótce zyskał reputację jednego z najlepszych basistów w tym mieście. Wydał siedem albumów solowych, w tym słynny Cinematique oraz elektro-jazzowy The Nomand Diaries. Współpracował m.in. z takimi znaczącymi współczesnymi artystami i grupami jazzowymi jak: Mike Stern Band, David Sanborn, Ryuichi Sakamoto, Michele Camilo, John Scofield i Kenny Garrett. Doky posiada tę rzadką umiejętność kreatywnej i dynamicznej gry zarówno jako artysta solowy, jak również jako sideman, przez co staje się pożądanym artystą, w świecie jazzu i pop-u. Międzynarodowa prasa określa go m. in. tymi słowami: niewielu basistów łaczy delikatność i siłę w tak przekonuący sposób, to mieszanka wirtuozerii, funku i entuzjazmu, tego sposóbu gry nie można się nauczyć, to jest dar.
Dave Weckl

Ceniony perkusista, jeden z najlepszych żyjących na świecie. Magazyn Modern Drummer przyznał mu miejsce w panteonie sław jako jednego z 25 najlepszych perkusistów w historii. Jest również zdobywcą wielu nagród,a wszystkie tytuły i nagrody jakie otrzymał to produkt jego nieustającego poświęcenia na rzecz komponowania. Niezwykła dynamika i różnorodność w grze, która inspiruje perkusistów na całym świecie, wynikają z solidnych podstaw: szerokiej wiedzy o muzyce i szacunku do niej. Grając przez wiele lat z Chick’iem Coreą w Elektric Band oraz w Akustic Band, Weckl stał się w świecie rozpoznawalny ze względu na swoje charakterystyczne użycie instrumentów perkusyjnych akustycznych, i elektronicznych.
Założył grupę muzyczną Dave Weckl Band, z którą wydał pięć albumów oraz wydawnictwa instrktażowe. Sam nieustannie poświęca czas na rozwijanie sztuki gry na perkusji i przekazywanie swojej wiedzy w różnych częściach globu, prowadząc autorskie warsztaty.
O nauczaniu mówi: “Moim celem jest inspirowanie tak wielu młodych ludzi (i nie tylko młodych), jak to tylko możliwe, do  muzykowania, bez względu na to czy to będzie perkusja czy też jakiś inny instrument. Przy ogromie negatywnych wydarzeń na świecie, czuję, że to jest mój sposób na przekazywanie pozytywnych emocji”. Dave Weckl jest niewątpliwie wzorem do naśladowania dla młodych muzyków na wszystkich kontynentach.
George Whitty

Wybitny muzyk, kompozytor i producent. Urodził się i wychował w  Coos Bay, Oregon i w 1980 roku ukończył Marshfield High School. Wyprodukował trzy nagrody Grammy i był nominowany do Emmy Awards. Jako muzyk grał i nagrywał z takimi artystami jak : Dave Matthews i Carlos Santana , Celine Dion , Michael i Randy Brecker , Chaka Khan ,Richard Bona , Grover Washington Jr, Till B i dziesiątki innych czołowych artystów.
Jego dyskografia obejmuje ponad 100 płyt CD jako producent i muzyk. Stworzył setki kompozycji do filmów sensacyjnych, fabularnych , reality show oraz do seriali.
Dean Brown
Należy do czołówki nowojorskiej sceny jazzowej. Jest wybitnym gitarzystą, który przez lata krył się u boku gigantów światowego jazzu. Jako członek zespołów Dawida Sanborna i The Brecker Brothers zdobył trzykrotnie Grammy Studiował muzykę klasyczną i improwizację na Uniwersytecie Waszyngtona, a jazz w słynnym Berkele College of Music w Bostonie. W swojej długiej karierze nagrywał płyty i występował niemal z całą czołówka światowego jazzu (m.in.: Roberta Flack, Eric Marienthal, Dannis Chambers, Bill Frisel, Mike Stern).

Koncerty:
04.10.2010 w Katowicach w Akademii Muzycznej
05.10.2010 w Opolu w sali Filharmonii Opolskiej

Bilety: 50/60 zł dostępne w sklepach Ragtime (www.ragtime.pl) i Ticketportal (www.ticketportal.pl)

plan festiwalu TUTAJ.