W poprzednim artykule omówiłem technikę stóp. Dziś opiszę i zaprezentuję Pumping Motion, czyli sposób, w jaki gramy tak zwane dwójki, trójki, czwórki, etc…
W zależności od tego, z jaką siłą chcemy zagrać, Pumping Motion można wykonywać samym nadgarstkiem lub całą ręką. Technika Pumping Motion polega na takim jednym ruchu nadgarstka lub ręki, podczas którego możemy zagrać dwa, trzy lub więcej uderzeń.
Pumping Motion
w użyciu samego nadgarstka
Ustawiamy nadgarstek, np. w trzymaniu amerykańskim (Rys. 1.), uderzamy w pad lub werbel pozostawiając nadgarstek w dole; palce są lekko otwarte, tak żeby pałka nie wypadła (Rys. 2.). Chcąc wydobyć drugie uderzenie, podciągamy nadgarstek w górę, równocześnie palce wracają do dłoni, podciągając pałkę ze sobą, i wracamy do pozycji początkowej (Rys. 1.). W taki sposób gramy
dwójki, używając samego nadgarstka.
Jeśli natomiast chcemy zagrać trójki, to robimy to bardzo podobnie. Ustawiamy nadgarstek, np. w trzymaniu amerykańskim (Rys. 1.), uderzamy w pad lub werbel, pozostawiając nadgarstek w dole; palce są lekko otwarte, tak żeby pałka nie wypadła (Rys. 2.). Drugie uderzenie w trójce wykonujemy tylko palcami, nadgarstek pozostaje w tej samej pozycji (Rys. 3. i 4.), trzecie zaś uderzenie wygląda tak samo jak w dwójce.
Znając sposób grania dwójki i trójki, możemy śmiało zagrać cztery, pięć i więcej uderzeń, stosując Pumping Motion. Należy tylko pamiętać o tym, że nadgarstek pracuje zawsze w dół tylko przy pierwszym, a w górę tylko przy ostatnim uderzeniu z grupy. Dla przykładu, jeżeli chcemy zagrać kwintole, czyli pięć uderzeń jedną ręką, to nadgarstek spada w dół, palce się otwierają, drugie, trzecie i czwarte uderzenie wykonują same palce, dopiero przy piątym uderzeniu palce wraz z nadgarstkiem wracają do pozycji początkowej.
Pumping Motion w użyciu całej ręki
Znamy już świetnie technikę Low Moeller, więc – żeby ją sobie bardziej utrwalić i zrozumieć – poćwiczymy Pumping Motion w graniu dwójek, trójek i więcej uderzeń. Sposób pracy ręki wygląda bardzo podobnie jak w użyciu samego nadgarstka, oczywiście z tą różnicą, że do nadgarstka dodana jest ręka.
Ustawiamy rękę np. w trzymaniu amerykańskim (Rys. 1.), uderzamy w pad lub werbel, stosując technikę Low Moeller, po uderzeniu nadgarstek jest w dole, a palce są lekko otwarte, tak żeby pałka nie wypadła (Rys. 2.). Wracając nadgarstek i palce zachowują się dokładnie tak samo jak w Pumping Motion w samym nadgarstku, z tą jedna różnicą tylko, że nadgarstek i palce są podciągane przedramieniem (Rys. 5.).
Z kolei grając trójki, opieramy się dokładnie takiej samej zasadzie jak w samym nadgarstku. Jedyna różnica polega na tym, ze w samym nadgarstku drugie uderzenie z grupy trzech nut wykonywały same palce, tutaj natomiast drugie uderzenie wykonują palce wraz z przedramieniem, przedramię lekko idzie w górę (Rys. 6.).
Ćwicząc Pumping Motion, jak każdą inną technikę, należy ćwiczyć ją bardzo dokładnie i powoli. Jeśli już opanowaliśmy sposób płynnego grania zarówno samym nadgarstkiem, jak i ręką, to możemy poćwiczyć granie w różnych kombinacjach, np. raz prawą, raz lewą ręką i razem prawą z lewą.
Pumping Motion to technika trudna, więc jeśli mielibyście jakiekolwiek pytania, piszcie: [email protected]
PAMIĘTAJ:
„Ćwicz dużo i powoli, wierz w siebie, a któregoś dnia będziesz TopDrummerem!”
warsztaty pochodzą z TopDrummera- październik/listopad 2008