David Tibet z projektem ZU93 na Avant Art Festival

Jesienią, 8 października 2011 r., wystąpi we Wrocławiu niekwestionowana gwiazda tegorocznej edycji Avant Art Festival. Z nowym projektem ZU93 zagra David Tibet – wybitny artysta i poeta. Będzie to drugi koncert w ramach trasy ZU93.

Wywołujący dreszcze projekt ZU93 narodził się trzy lata temu. Członkowie avant-rockowego zespołu ZU spotkali się we Włoszech z Davidem Tibetem, co zaowocowało współpracą, polegającą na wspólnym odkrywaniu i badaniu nowych muzycznych terenów.

David Tibet to założyciel i lider kultowego Current 93, a jego dokonania z tym zespołem, jak i współpraca z Björk, Stevem Ignorantem z Crass, Psychic TV czy Death In June, potwierdziły jego silną pozycję wśród najważniejszych artystów i autorów tekstów w świecie muzycznego eksperymentu, czerpiącego z folku, industrial czy dark ambientu. ZU z kolei to awangardowa włoska formacja, która w swojej twórczości łączy noise, avant rock, math rock, jazz i punk.

Samo ZU jest w stanie zagrać akustyczny koncert na wysokim poziomie, ale David Tibet (głowa przedsięwzięcia ZU93) potrafi dodać do niego motywy neofolku doprawionego kwiecistym stylem americana. Razem z Current 93, David Tibet nadał nowe znaczenie muzyce folkowej, przedstawiając ją w wersji pełnej sztuczności i teatralności. Na jednej z ostatnich płyt formacji, zatytułowanej Black Ships Ate The Sky, do współpracy zaprosił swoich oddanych wielbicieli, m.in. Baby Dee, Antony, Mark Almond i Bonnie Prince Billy. Teraz, także ZU doczekało się takiego zaszczytu, tworząc z Tibetem nową formację. ZU, które ma już na swoim koncie wspólne granie z takimi sławami jak Eugene Chadbourne, Mike Patton czy Buzz z The Melvins, planowało nagrać ścieżkę dźwiękową do filmu o okultyzmie w przemysłowych regionach północnych Włoch. Jednak w tym samym czasie spotkali przebywającego w ich ojczystym kraju Davida Tibeta. I tak właśnie powstał projekt ZU93.

David Tibet z projektem ZU93 wystąpi we Wrocławiu w ramach odsłony międzynarodowej Avant Art (08.10.2011 r.) w CS Impart o godz. 20:00. Tego samego dnia, na zakończenie festiwalu, zagra słynny londyński producent Kevin Martin z projektem The Bug. Jego występ poprzedzi performance węgierskiej grupy Pal Frenak. Podczas Avant Art zagrają tez artyści sceny szwajcarskiej, m.in. Dimlite, Papiro, Reverse Engineering, MIR, a na scenie performatywnej pojawią się m.in. Alexandra Bachzetsis, Stephane Veccione oraz Minimetal.

Więcej informacji na stronie www.avantart.pl oraz na Facebooku www.facebook.com/AvantArtFestival