Dzieje Istanbul Agop i Istanbul Mehmet

W sierpniowo-wrześniowym numerze TopDrummera mogliście przeczytać o historii marki Zildjian. W tym kwietniowo-majowym wydaniu magazynu TopDrummer powracamy do tematu talerzy perkusyjnych i ich rodowodu wprost z Turcji. Nawiązanie do Zildjiana nie jest bez znaczenia, o czym przekonacie się, czytając historię marek Istanbul, które powstały z jednego korzenia i wspólnych marzeń dwóch przyjaciół.

Historia obu marek Istanbul rozpoczęła się w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy do Mikaila Zildjiana, przedstawiciela tej części słynnej rodziny, która została w Turcji, zgłosili się Mehmet Tamdeğer i Agop Tomurcuk. Mówili, że chętnie podejmą pracę w fabryce. Szef zgodził się, bowiem Agop miał już pewne doświadczenie w branży – jego starsi bracia również pracowali w fabryce. Nie byłoby fakcie zatrudnienia obu panów nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że obaj mieli wtedy zaledwie po dziewięć lat…

Historią dwóch przyjaciół, która w końcu doprowadziła do konfliktu między tradycją a interesami i podziału Istanbula na firmy Istanbul Agop i Istanbul Mehmet, zajął się nasz redaktor, Mateusz Stelmasiak.

Artykuł znajdziecie w kwietniowo-majowym wydaniu magazynu perkusyjnego TopDrummer.