Polskie twarze w zimowym wydaniu TopDrummera

Zimowy TopDrummer to kolejne odsłony dwóch polskich cykli Jagody Jabłonowskiej. Tym razem w Nowej Generacji gości Krzysztofa Gradziuka, a w Innych Obliczach Perkusji – prof. Stanisława Proksę.

Krzysztof Gradziuk – muzyk jazzowy, przede wszystkim obracający się w kręgu muzyki improwizowanej, członek tria fortepianowego RGG – współtworzy je z Przemysławem Raminiakiem (fortepian) i Maciejem Garbowskim (kontrabas). Krzysztof współpracuje na stałe z: Maciej Obara Quartet, Anna Gadt Quartet, Daniel Popiałkiewicz Quartet, Leszek Kułakowski Trio. Jest także wykładowcą w klasie perkusji w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Policealnym Studium Jazzu w Warszawie im. Henryka Majewskiego.

Stanisław Proksa – profesor Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, dziekan ds. studentów. Za jego czasów przez uczelnię przewinęli się bracia Golcowie, Mietek Szcześniak, Kuba Badach. Jak wspomina: „Zawsze byłem w dziekanacie o 8 i wchodziłem tam z duszą na ramieniu, myśląc, co oni tam znów nawyprawiali…”.

Jesteście ciekawi wspomnień katowickiego profesora? A może wolicie dać się porwać improwizacji? Tak czy inaczej – zapraszamy do do lektury grudniowo-styczniowego wydania TopDrummera.