Siła Jazzowych Drummerów

Jesteśmy zdania, że powodem do dumy dla perkusistów może być najnowsza edycja magazynu *All About Jazz New York* (AAJNY), z którym Top Drummer nawiązał współpracę kilka lat temu (publikowaliśmy wówczas wywiad z “jazzowym symbolem przetrwania” – perkusistą Louis`em Hayes`m). *AAJNY* – nowojorski periodyk jazzowy stał się na moment gazetą stricte perkusyjną, a to za sprawą trzech nazwisk, które zajmują całe łamy edycji październikowej. Są to dwaj perkusiści i jeden perkusjonista.
kolejno:

  • Brian Blade – partner takich postaci jak Joshua Redman, Kenny Garrett, Brad Mehldau, Bill Frisell jak również perkusista wielokrotnie nagradzanego przez media i krytyków Wayne Shorter Quartet. Brian jest również leaderem własnej – dodajmy aktywnej – grupy Fellowship, której płytę recenzowałem niedawno dla magazynu Jazz Forum.
  • Ray Mantilla – perkusjonista, którego początki kariery sięgają lat 60 w zespole Herbie Mann Group. Mantilla przez lata grał u boku takich drummerów i w zespołach jak: Grady Tate, Bernard “Pretty” Purdie”, Billy Higgins, Lenny White, Art Blakey’s Jazz Messengers, Joe Chambers, Max Roach’s M’Boom. Prowadzi swój projekt Space Station od ponad 25 lat i jest z nim aktualnie obecny na amerykańskiej scenie jazzowej.
  • Nasheet Waits – syn Freddie Waits`a, bardzo poszukiwany i chętnie zatrudniany perkusista młodego pokolenia grywał i nagrywał już z plejadą wybitnych muzyków: Mark Turner, Dave Douglas, Jason Moran, Fred Hersch and Andrew Hill. Obecnie aktywny w Nowym Jorku na jazzowych scenach i studiach nagraniowych.

zapraszamy na stronę internetową czasopisma: http://aaj-ny.com/

(Jacek Pelc)