Mechaniczna proteza dla perkusisty

Mechaniczna proteza skonstruowana dla perkusisty, który stracił dłoń w wypadku, nie tylko pozwala mu wrócić do gry na bębnach, ale znacznie zwiększa jego możliwości w stosunku do innych muzyków!

proteza perkusista

Jason Barnes, student Atlanta Institute of Music and Media, w roku 2012 uległ wypadkowi podczas wykonywania pracy – w wyniku porażenia prądem stracił sporą część prawej ręki. Udało mu się jednak wrócić do muzycznej pasji, grając z pomocą specjalnej protezy. Niestety nie pozwalała ona na zbyt wiele, znacznie ograniczając możliwości artykulacyjne, wobec czego Jason i jego nauczyciel z AIMM zwrócili się o pomoc do Gila Weinberga, profesora i założyciela Georgia Tech Center For Music Technology, który jest znany ze swoich projektów z dziedziny robotyki związanych właśnie z muzyką.

Gil dzięki funduszom przyznanym przez National Science Foundation zebrał odpowiednią ekipę, z którą skonstruował technologicznie zaawansowaną, mechaniczną protezę ręki, reagującą na napięcie mięśni prawego ramienia perkusisty. Ponadto nowe ramię pozwala na zamontowanie nie jednej, a dwóch pałeczek perkusyjnych jednocześnie, z których każda porusza się oddzielnie, dając Jasonowi możliwości, jakich nie ma większość perkusistów!

„Założę się, że wielu metalowych bębniarzy będzie mi zazdrościć tego, co mogę teraz zrobić” powiedział Jason.

Oto krótki dokument o historii Jasona; jego wypadku i powrocie do gry, zanim jeszcze dostał mechaniczną protezę:

źródło: nbcnews.com