Pearl Demon Drive P-3002D

Demon Drive to wciąż jedna z nielicznych na rynku stopek typu Direct Link i pierwszy tego typu napęd Pearla. Oprócz sztywnego połączenia pedału wnosi też cały szereg rewolucyjnych innowacji.

Pearl przedstawia nam produkt łączący w sobie wysoką wytrzymałość, niezawodność, lekkość działania, a przy tym perfekcyjne wykonanie i wzornictwo. Już otwarcie pudełka daje fantastyczne pierwsze wrażenie – stopy są zapakowane w wygodny, usztywniany pokrowiec. Po wyjęciu z futerału dostrzegamy świetny design, rodem z wyścigowych aut i mistrzowsko wykonane odlewy. Wyposażenie standardowe cechuje ogromna dbałość o szczegóły, dzięki czemu niczego nam nie zabraknie do pierwszego uruchomienia naszego zestawu. Producent zadbał o wygodny, mocowany do platformy trzystronny wielozadaniowy klucz oraz dwa dodatkowe klucze imbusowe. Nie zabrakło również oleju do smarowania łożysk i przekładni, by już od pierwszej chwili cieszyć się lekką pracą naszego twina.

Sprzęt jest zbudowany z symetrycznie odlewanych modułów, co pozwala na skonfigurowanie go również jako dwóch pojedynczych pedałów oraz, co ciekawe – jako napędu lewonożnego.

Regulacja

Producent zapewnił nam ogromne możliwości regulacyjne, płynne niemalże w każdym zakresie. Możemy łatwo dostosować wysokość pedału i odległość bijaka. Dla każdej z tych opcji wystarczy poluzować jedną śrubę i zablokować obejmę w dowolnej pozycji. Równoległe ustawienie dla obu stóp ułatwiają wygrawerowane na odlewach znaczniki. Regulowana jest też dwupozycyjnie długość pedału – jego wydłużenie spowoduje lżejszą akcję. W dwóch pozycjach możemy także zamontować połączenie direct link, gdzie w pozycji wewnętrznej pedał będzie twardszy.

Mechanika i akcja mechanizmu

W twinie Demon Drive obserwujemy nowatorskie rozwiązanie przegubów w formie sferycznych pierścieni. Połączenie składowych części wałka nie opiera się dzięki temu na wspólnym sześciennym elemencie wewnątrz przegubu, a na obwodzie pierścienia. Dzięki wyprowadzeniu połączenia na zewnątrz mamy większe możliwości wzmocnienia tej konstrukcji i w konsekwencji dużo większą wytrzymałość przekładni. Wałek działa praktycznie bez żadnych luzów, powodujących straty (i opóźnienia) w przenoszeniu napędu z lewej stopy. Dzięki temu rozwiązaniu nie odczuwamy żadnej różnicy w akcji lewej stopy w stosunku do prawej.

Dla płynnej akcji zastosowano wysokiej jakości precyzyjne, bezluzowe łożyska do deskorolek, mogące udźwignąć duże obciążenia i prędkości.

Połączenie pedału typu direct link wymaga od perkusisty nabrania nowych nawyków grania nogami. Stopki mają zupełnie inną siłę odbicia, napęd działa bardzo dokładnie i precyzyjnie, ale mniej elastycznie. Zestaw działa bardzo lekko, a przy tym mamy bardzo dużą kontrolę nad uderzeniem. Początki użytkowania tego typu napędów wymagają jednak przyzwyczajenia się do innych zachowań sprzętu. Dają za to niesamowite pozytywne efekty, zwłaszcza dla wszystkich ceniących sobie szybkie granie na centrali.

Inne ciekawe rozwiązania

Śruba mocowania do centrali jest wyprowadzona na bok platformy, co ułatwia montaż. Klamra wyposażona jest w gumowe wypustki, dzięki czemu stopa trzyma się pewnie i nie niszczy obręczy bębna.

Główki bijaków są zamontowane na amortyzującym rdzeniu, który tłumi drgania przenoszone z uderzenia. Dodatkowo wyposażone są odważniki dla wyważenia ich ciężaru i bezwładności. Na ramionach bijaków narysowane są linie widoczne w wyciętym w uchwycie okienku. Pozwala to na łatwe symetryczne ustawienie obydwu pałek i zapamiętanie ustawień przy demontażu.

Na pedałach znajdują się obrotowe płyty wspomagające przyczepność. W zależności od ich ustawienia możemy pozwolić sobie na mniejszy lub większy poślizg stóp na pedale. Standardowe aluminiowe punkty trakcyjne możemy wymienić na sprzedawane opcjonalnie gumowe punkty zapewniające większą przyczepność.

Nakrętki naciągające sprężyny można szybkim ruchem zablokować za pomocą drucianej klamry. Ten patent chroni przed przypadkowym rozkręcaniem się od drgań.

Podsumowanie

Twin Pearl Demon Drive to fantastyczny zawodowy sprzęt, pełen nowych rozwiązań. Otrzymujemy w swoje ręce (a właściwie nogi) profesjonalnie wykonany zestaw w świetnym opakowaniu. Akcja stopy to mistrzostwo mechaniki precyzyjnej, wchodzące w nowy wymiar w produkcji perkusyjnych akcesoriów mechanicznych. Konstrukcja jest bardzo solidna i sprawia wrażenie niezniszczalnej. Na szczególną uwagę zasługują przekładnie napędu z lewej stopy – nowatorskie rozwiązania przegubów rokują na bardzo długi okres użytkowania bez powstawania luzów. Jedyne drobne zastrzeżenia budzi u mnie brak kolców, co może przysporzyć pewnych problemów ze ślizganiem się mimo podklejonej żebrowanej gumy i dołączonego zestawu rzepów. Wymaga to od nas zakupu dodatkowo elementu z kolcami, kotwiczącego lewą stopę (stanowi wyposażenie opcjonalne). Patrząc całościowo, mogę w pełni szczerze stwierdzić, że jest to w pełni profesjonalny sprzęt na najwyższym poziomie, a gra na nim stanowi fantastyczne doświadczenie. Niestety, idzie to w parze z dość wysoką ceną, ale z reguły wysoka jakość, nowoczesna technologia i wyjątkowość kosztują sporo.

producent: www.pearldrum.com

dystrybutor: www.silesiamusiccenter.pl